تازه ها
امروز : دوشنبه، 10 بهمن 1401

نارضایتی از مغرب جهت عادی‌سازی روابط با اسرائیل

تاریخ : 11 دی 1348, 03:30 نویسنده : پایگاه اطلاع رسانی جمعیت بازدیدها : 340 نظرات : 0 موضوع : اخبار شورای مقاومت اسلامی / اخبار ایران و جهان
به نقل از روزنامه الخبر الجزایر، عبدالعزیز جراد، نخست‌وزیر الجزایر در همایش تاریخی در شصتمین سالروز اعتراضات ۱۲ دسامبر ۱۹۶۰ درخصوص استقلال الجزایر از فرانسه گفت: کشور ما از سوی چند طرف مورد هدف قرار گرفته است. همچنین با خطر منطقه‌ای و بی‌ثباتی در کشورهای همجوار مواجهیم. ما خواهان اتحاد برای مقابله با این تهدیدات هستیم.
 
وی در اشاره به عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و مراکش گفت: نیت واقعی برای رساندن رژیم صهیونیستی به مرزهایمان در چارچوب یک طرح خارجی برای هدف قرار دادن الجزایر وجود دارد. الجراد بر لزوم افزایش تلاش‌های الجزایری‌ها برای حل مشکلات داخلی تأکید کرد و گفت: باید با جدیت برای خروج از این بحران و ناکام گذاشتن تلاش‌ها برای هدف قرار دادن الجزایر اقدام کنیم.


به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن با صدور بیانیه‌ای اعلام عادی سازی روابط مغرب (مراکش) و رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کرد.
این وزارت‌خانه در این بیانیه عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر را خیانت به مسئله اصلی عرب‌ها و قدس شریف و اصول ثابت امت‌های عربی و اسلامی دانست و تاکید کرد طرح‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای خدمت به رژیم صهیونیستی در آستانه ترک کاخ سفید به سبب پایبندی نظام‌های عربی و اسلامی و ملت‌های آزاده به حقوق قانونی فلسطینیان، به شکست خواهد انجامید.
وزارت خارجه یمن حمایت دولت و ملت این کشور را از حقوق قانونی ملت فلسطین در مبارزه مشروع برای تاسیس کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف اعلام کرد.


همچنین به نقل از رویترز، گروه‌های اسلام‌گرای مغرب (مراکش) عادی سازی روابط بارژیم صهیونیستی را محکوم کردند و با  این طرح آمریکا، به عنوان کشورمیانجی، برای عادی سازی روابط با اسرائیل به مخالفت پرداختند. جنبش وحدت و اصلاحات حزب اسلام‌گرای مراکش در بیانیه‌ای این اقدام را اسفناک خواند و همه تلاش‌ها برای عادی سازی و نفوذ صهیونیست‌ها را بی اثر اعلام کرد.
اسلام‌گرایان مغرب (مراکش) با تکرار موضع قاطع حزب خود در برابر رژیم صهیونیستی، بر اقدامات شاه محمد ششم که از آرمان فلسطین حمایت می‌کند، تاکید کردند.یکی از عناصر اصلی طرح این معامله که توسط ترامپ شکل گرفت به رسمیت شناختن ادعای مغرب (مراکش) مبنی بر حاکمیت بر صحرای غربی است. این ادعا یک اختلاف ارضی ده‌ها ساله‌ای است که مغرب (مراکش) را در مقابل جبهه مورد حمایت الجزایر، پولیساریو، قرار می‌دهد. پولیساریو به دنبال ایجاد یک کشور مستقل است.
 انجمن اسلامی العدل و الاحسان مغرب (مراکش) نیز عادی سازی روابط با اسرائیل را یك ضربه از پشت به آرمان فلسطین دانسته‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان